Pangaltı’nın gözde kestanecisi

Tomris Güzelyurt 9 Mayıs 2017

Yazı ve Fotoğraf : Oya Akkurt

Eskiden soba ateşinden pişen kestanelerin yerini, günümüzde sokak kestanecilerine bıraktı. Kestaneci deyince akla gelen Pangaltı kestanecisidir. 2005 yılından beri Pangaltı’nın Ergenekon caddesinde mis kokulu, lezzetli kestanelerini yapıyor. Haftanın 6 günü, akşam saatlerine doğru, kendisini orada bulabilirsiniz. Pangaltı’nın işlek caddesinde olması, onun için, iyi kazanç sağlamasına neden oluyor. %90 aynı müşteriler, müslümanlar ve gayrimüslimler’de bu güzel kestanenin tadını tatmadan evlerine gitmiyorlar. Kendisine sorduğumuzda neden kestane? Şu yanıtını alıyoruz. İşsizlik döneminde karar verdim ve çocukluğumda gördüğüm bir yemiş olduğu için yanıtını verdi. Fiyatı bölgeden bölgeye değiştiğini kendisinden öğrendik. Pangaltı çevresi 5 tl taksim çevresi 10 tl gramajlı satıyor. Kestanelerini Balıkesir ve Aydın bölgelerinden alındığını ifade etti. Müşterilerin şikayetleri daha çok Eminönü taraflarında var nedeni ise; orada hızlı satış olduğundan pişirmeden veriyorlar Pangaltı çevresi ise; mahalle ortamı olduğu için daha fazla önem verip daha iyi pişiriliyor. Kazancı ise aydan aya değişiyor. Asgari ücret hemen hemen alıyor. Kestanecimizin ismi Hakan kendisi Niğde’li Hakan bey’de birçok faydası olduğunu söylüyor.20170505_185631

Evet kestanenin bir çok faydası var özellikle kış aylarında yenilen ve herkes tarafından sevilen ,tercih edilen, sağlığa faydası olan besleyici bir yemiştir. Soğuk havanın vazgeçilmezi atıştırmalığı olan kestane  yemeklerde lezzet ve kıvam arttırıcı nişastalı yapısından dolayı kullanılır.

Oldukça faydası olan Kestanenin sağlığa faydaları;

Kansızlığı önler, sakinleştirici özelliği var, stresin giderilmesine yardımcı olur, C vitamini vardır. Unutkanlığı ve alzheimer önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir , Hücrelerin yaşlanmasını geciktirir.

Özlediğimiz, kış aylarında tattığımız, soba ateşinde pişen kestanelerin tadını Pangaltı kestanecisi Hakan Bey o sobada lezzeti size yaşatıyor. Pangaltı’na yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin derim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir