ONLARIN HER BİRİ TAŞFIRIN SİMİTÇİSİ

Tomris Güzelyurt 5 Haziran 2017

Yazı ve Fotoğraf : Oya Akkurt

Ramazan gelmesiyle birlikte iftar ve sahur sofralarında çıtır çıtır mis kokulu simitler sofralarımızda yer almaya başladı. Toplum olarak simit seviyoruz. 5 çayımızda eksik etmiyoruz. Yanında beyaz peyniri ,zeytin eşlik ediyor mutlaka  ve aynı zamanda  kahvaltılarımız da yerini alıyor. Simitte eşlik eden çay ile birlikte  İstanbul’un boğaz manzarasında istersen, yol boyunca yürüyerek yiyebileceğin özgür yiyeceklerden biri hem de ekonomik her kesime hitap ediyor.

Sıcak___ Sıcak! (1)

Halaskar gazi  caddesinde, Taksime giden yol üzerinde  tadına doyulmaz  simitleri var.  Taksim’e giden kesim  ve oranın esnafı bu güzel simitlerin lezzetin, tadını çıkartıyorlar.  Çıtır çıtır simitlerin satışa sunan Ömer bey, kendisi Ağrılı 2,3 yıla yakındır. Taksim çevresinde hemen hemen asgari ücreti aldığını söylüyor. İmalathanesi  Beyoğlu simitti tercih etmesinin nedeni ise; Daha çok tercih edildiği için diye ifade ediyor.

Simit aynı zaman hem lezzetli ,hem besleyici özelliğinin yanında bayanların diyet yapmasında yardımcı oluyor simittin diyet listelerini  internetten temin edebilirsiniz.

Simittin faydalarına  gelecek olursak;

Simit üzerinde bulunan susamların içerisinde bulunan vitamin ve antioksidan maddeler sağlığımıza olumlu katkılar sağlıyor. Bağışıklık güçlendirici özelliği bulunmaktadır. Daha dirençli bir vücut yapısının oluşmasına neden olur. Susamın içerisinde bulunan demir maddesi sayesinde kansızlık problemi yasayanlar için birebir ayrıca susamlı simit tüketen kişilerin bağırsak kanserine karşı direnç gösterdiği ve bu nedenle daha sağlıklı bir hayat sürdürdüğü saptanmıştır. Susamlı simit içerisinde bulunan vitaminle ile beyin ve sinir hastalıkları üzerinde olumlu sonuçlar vermiştir. Daha sağlıklı bir yaşam için simit lezzetinin tadını çıkarabilirsiniz.

20170605_150628

Çıtır çıtır simitlerin tadını çıkarmak için Halaskar gazi yolundan Taksime giden yol üzerinde bulunan Ömer bey’e yolunuz mutlaka düşmeli derim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir